Opieka medyczna nad pacjentami
Przedstawiamy Państwu schemat opieki medycznej. Większość problemów na Izbie Przyjęć wynika z tego, że pacjenci oczekują pomocy medycznej niedostępnej w Izbie Przyjęć szpitala, która przyjmuje pacjentów trybie planowym i nagłym. Mamy nadzieję, że upublicznienie zasad pomoże uniknąć przykrych komentarzy.
Lekarz Rodzinny:
podstawowy i bezpośredni opiekun, do którego dana osoba się zdeklarowała, sprawuje opiekę od poniedziałku do piątku w godzinach od 08:00 do 18:00.
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna:
świadczenia udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 18:00 do 08:00 oraz całodobowo w soboty, niedziele, święta i dni ustawowo wolne od pracy.
Z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej udzielanej w punktach nocnej i świątecznej pomocy POZ można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia.
W w/w godzinach udzielane są również porady telefoniczne.
Każdy Powiat posiada jeden Punkt Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej.
W powiecie krośnieńskim znajduje się on w Gubinie przy ul. Ślaskiej 35 (bud. C)
Powiat krośnieński nie posiada Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, który zapewnia opiekę całodobowo.
Izba Przyjęć:
Izba Przyjęć realizuje przyjęcia do Szpitala w trybie planowym.
Świadczy także usługi medyczne w stanach nagłych, bezpośrednio zagrażających życiu.
Stany nagłe bezpośrednio zagrażające życiu to:
utrata przytomności, zaburzenia świadomości, drgawki, nagły-ostry ból klatki piersiowej, zaburzenia rytmu serca, nasilona duszność, nagły-ostry ból brzucha, uporczywe wymioty, gwałtownie postępujący poród, ostre i nasilone reakcje uczuleniowe (wysypka, duszność) będące efektem zażycia leku, ukąszenia, czy użądlenia przez jadowite zwierzęta, zatrucia lekami, środkami chemicznymi czy gazami, rozległe oparzenia, udar cieplny, porażenie prądem, wyziębienie organizmu, podtopienie lub utonięcie, agresja spowodowana choroba psychiczną, dokonana próba samobójcza, upadek z dużej wysokości, rozległa rana będąca efektem urazu, urazy kończyn dolnych, uniemożliwiające samodzielne poruszanie się.
Ratownictwo Medyczne:
bezpośrednie ratowanie zdrowia i życia w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego zajmuje się wykwalifikowany personel medyczny w ramach Systemu Ratownictwa Medycznego.