Jak przygotować się do badań?

Właściwe przygotowanie się pacjenta do badań analitycznych jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala dzięki temu uniknąć tzw. błędu przedlaboratoryjnego. W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Pobrania należy dokonać w godzinach porannych.

Pacjent powinien pozostawać na czczo, to znaczy powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin przed badaniem, dopuszcza się przyjęcie niewielkich ilości wody. Pacjent nie powinien pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek (np. kawa) w miarę możliwości pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej. Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego (fitness, siłownia, pływalnia itp.)

Zalecenia ogólne

  • W przeddzień badania należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, najlepiej wypić dodatkowo 1 litr niegazowanej wody mineralnej.
  • Na 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo (można pić niegazowaną wodę).
  • W wypadku badania ze środkiem kontrastującym konieczne jest posiadanie wyniku poziomu kreatyniny (nie starszego niż 7 dni).
  • Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. Wyjątek stanowią Pacjenci chorzy na cukrzycę.
  • W czasie trwania badania (ok 20 min.) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji.
  • Pacjenci z chorobami tarczycy (nadczynność) powinni mieć oznaczony poziom TSH i FT4.

Przygotowanie do badania

  • Na badanie należy przyjść, co najmniej 15 minut przed wyznaczonym terminem badania, w celu wypełnienia ankiety medycznej.
  • W przypadku niektórych badań TK (np. jamy brzusznej i miednicy małej) podaje się środek kontrastowy, w celu uzyskania wyraźnego obrazu badanego obszaru. Jeśli podanie kontrastu jest wymagane to należy zgłosić się przynajmniej 1 godz. przed ustalonym terminem badania i przenieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Technik lub pielęgniarka sporządzi roztwór środka kontrastowego, który następnie powinno się wypić powoli i małymi łukami. W przypadku dożylnego podania kontrastu, tuż przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy wenflon.
  • Na badanie należy przyjść w odzieży niezawierającej elementów metalowych (guzików, nitów, zapięć, zamków błyskawicznych itp.).

Badanie

  • Większość badań z zastosowaniem tomografii komputerowej przebiega podobnie, pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole i podczas badania pozostaje w pozycji leżącej, najczęściej na plecach ewentualnie na boku lub brzuchu, w czasie gdy stół przesuwa się w pierścień tomografu.
  • Personel medyczny opuszcza pomieszczenie z aparatem TK, ponieważ stacja komputerowa, która przetwarza informacje o obrazie, znajduje się w osobnym pomieszczeniu, z którego technik obsługuje skaner i monitoruje badanie.
  • Badanie jest bezbolesne, zdarza się, że pacjenci mogą mieć nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego, ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a polecenia wydawane są przez mikrofon.
  • Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu i bezruch, gdyż poruszenie ciała, może spowodować błędy na uzyskanych obrazach, co może wiązać się z niemożliwością uzyskania diagnostycznych wyników. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.

 

Co zabrać na badanie?

  • dokument tożsamości/dowód osobisty
  • wyniki wcześniejszych badań (płyty i opisy), karty informacyjne zabiegów operacyjnych
  • historię choroby zawierające informacje na temat stosowanego lub przebytego leczenia
  • w przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny (nie starszy niż 7 dni) laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego polega na oglądaniu przełyku żołądka i dwunastnicy. Podczas gastroskopii wprowadza się giętki aparat (gastroskop)  przez jamę ustną. Gaskostropia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym około od 5 do 10 minut.

 

Jak się przygotować do gastroskopii?

Dzień przed badaniem możesz zjeść lekką kolację. W dniu badania nic nie jedz i nie pij – osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo i nie może przyjmować leków przed badaniem, gdy rozpuszczone tabletki utrudniają dokładną ocenę błony śluzowej. W przypadku wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych musisz pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

 

Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach, niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. W dniu badania nie przyjmuje żadnych leków przeciwkrzepliwych również tych zastrzykach

Zabieg kolonoskopii polega na  wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego miękkiego giętkiego narzędzia (kolonoskopu), dzięki któremu jest możliwe obejrzenie śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć polipy, które pozostawione bez leczenia mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Kolonoskopia jelita grubego jest wskazana, gdy występuje biegunka, krwawienie z odbytu, a także zaparcia.

 

Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem Moviprep – do pobrania

 

 

Instrukcja przygotowania do kolonoskopii preparatem Citrafleet

  • 5 dni przed badaniem ze swojego jadłospisu należy wykluczyć owoce bogate w pestki, nasiona, pieczywo z ziarnem, pomidor ze skórką;

 

  • 2 dni przed badaniem Należy przejść na dietę pozbawioną resztek pokarmowych. Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć zupełnie warzywa, owoce zwłaszcza bogate w pestki (np. winogorno, kiwi, truskawki), mleko, potrawy tłuste, kasze, soki przecierowe, wupy warzywne, ciemne pieczywo z ziarnem. Dozwolone są mięsa i ryby (zwłaszcza gotowane, duszone, grilowane), makarony, białe pieczywo, ryż, słaba kawa i herbata, jasne soki klarowne, jasne galaretki i kisiele, klarowne buliony;

 

  • W dniu poprzedzającym badanie (godz. 7.00 – 8.00) można zjeść lekkostrawne śniadanie np. biała bułka, gotowane jajko lub twarożek

Od tego momentu należy pić przeźroczyste, jasne płyny w dużej ilości: woda, słaba herbata, klarowny sok, klarowny bulion i nic nie jeść do czasu badania.

Postępowanie według punktów 1-3 pozwoli na dokładne przygotowanie jelita do badania. Im lepsze przygotowanie tym większe szanse na wykrycie drobnych zmian takich jak polipy, uchyłki czy wczesne zmiany nowotworowe.

 

Preparat CITRAFLEET to 2 saszetki leku. Każdą saszetkę rozpuszcza się w 150ml wody. Zawartość saszetki należy dokładnie wymieszać z wodą przez około 2-3 minuty. Jeśli roztwór rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu obniżenia temperatury. Przygotowany lek wypić bezpośrednio po przyrządzeniu.

 

Po każdej dawce leku należy odczekać 15-30 minut, a następnie wypić 2 litry wody lub innych jasnych klarownych płynów

 

UWAGA: wypicie 2 litrów płynu po KAŻDEJ dawce jest KONIECZNE!!!

 

JAK DAWKOWAĆ PREPARAT CITRAFLEET PRZED BADANIEM?

1 DAWKA 2 DAWKA GODZINA BADANIA
18:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 08:00
21:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 05:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 09:00
22:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 06:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 10:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 07:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 11:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 08:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 12:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 09:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 13:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 10:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 14:00
05:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 11:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 15:00
06:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 12:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 16:00
07:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 13:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 17:00

Prawidłową reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną prawie czystą wodą. Oznacza to prawidłowe przygotowanie do badania.

W dniu badania nie przyjmuj żadnych posiłków. Wodę możesz pić do 6 godzin przed badaniem.

Zgłoś się do badania z osobą towarzyszącą.

 

Leki przyjmowanie przez pacjenta a przygotowanie do badania:

Wszystkie zmiany w sposobie przyjmowanie leków przed badaniem należy omówić z lekarzem kierującym. Na 7 dni przed badaniem nie przyjmować leków ani odżywek zawierających ŻELAZO.

Przed wykonaniem badania poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach szczególnie takich jak:

  • kwas acetylosalicylowy: Aspiryna, Polopiryna, Polocard, Acard
  • tiklopidyna: Aclotin, Apo-clodin, Ticlo. Ticlopoidine, Aclotin, Icopid, Ifapidinikumarol
  • Acenocumarol: Sintrom, Acenocumarol
  • Warfaryna: Warfin
  • Rivaroxaban: Xarelto
  • Clopidogrel: Areplex, Agregex, Carder, Clopidogrel, Clopidix, Plavocorin, Plavix.

Powyższe leki zwiększają ryzyko wystapienia krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku pobierania wycinków lub usuwanie polipów. Koniecznie odstaw 5 dni przed badaniem leki wymienione w punktach od 2 do 3. Jeśli musisz przejmować leki przeciwkrzepliwe zamień je 5 dni przed badaniem na heparyny drobnocząsteczkowe (np. Clexane, Fraxiparine, Fragmin, Neoparin, Coaparin) po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiologiem.

 

W dniu badania nie przyjmuj żadnych leków przeciwkrzepliwych również tych w zastrzykach!