Jak przygotować się do badań?

Właściwe przygotowanie się pacjenta do badań analitycznych jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala dzięki temu uniknąć tzw. błędu przedlaboratoryjnego. W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Pobrania należy dokonać w godzinach porannych.

Pacjent powinien pozostawać na czczo, to znaczy powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin przed badaniem, dopuszcza się przyjęcie niewielkich ilości wody. Pacjent nie powinien pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek (np. kawa) w miarę możliwości pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej. Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego (fitness, siłownia, pływalnia itp.)

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego polega na oglądaniu przełyku żołądka i dwunastnicy. Podczas gastroskopii wprowadza się giętki aparat (gastroskop)  przez jamę ustną. Gaskostropia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym około od 5 do 10 minut.

 

Jak się przygotować do gastroskopii?

Dzień przed badaniem możesz zjeść lekką kolację. W dniu badania nic nie jedz i nie pij – osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo i nie może przyjmować leków przed badaniem, gdy rozpuszczone tabletki utrudniają dokładną ocenę błony śluzowej. W przypadku wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych musisz pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

 

Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach, niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. W dniu badania nie przyjmuje żadnych leków przeciwkrzepliwych również tych zastrzykach

Zabieg kolonoskopii polega na  wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego miękkiego giętkiego narzędzia (kolonoskopu), dzięki któremu jest możliwe obejrzenie śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć polipy, które pozostawione bez leczenia mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Kolonoskopia jelita grubego jest wskazana, gdy występuje biegunka, krwawienie z odbytu, a także zaparcia.

 

Jak się przygotować do kolonoskopii?

  • Trzy dni przed planowaną kolonoskopią nie spożywaj owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.
  • W dniu poprzedzającym badanie (godz. 7.00 – 8.00) zjedz tylko lekkie, płynne śniadanie (np.: kleik bezmleczny), bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Inne napoje możesz pić w dowolnej ilości.

– około godziny 10.00:

  • rozpuść 1 saszetkę preparatu CitraFleet w 1 filiżance zimnej, niegazowanej wody mieszając roztwór przez 2-3 minuty. Wypij ten mętny roztwór.
  • wypij 2 litry niegazowanej wody do godziny 12.00

– około godziny 14.00:

  • rozpuść kolejną 1 saszetkę preparatu CitraFleet w 1 filiżance zimnej, niegazowanej wody mieszając roztwór przez 2-3 minuty. Wypij ten mętny roztwór.
  • wypij 2 litry niegazowanej wody do godziny 17.00
  • po godzinie 17.00 możesz pić inne klarowne płyny jeśli chcesz zaspokoić pragnienie.
  • Nic nie jedz aż do chwili badania

Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Przed zastosowaniem preparatu CitraFleet przeczytaj ulotkę informacyjną dołączoną do preparatu.

 

  • W dniu badania nie przyjmuj żadnych posiłków, natomiast wodę możesz pić do 6 godzin przed badaniem.

Zgłoś się do badania z osobą towarzyszącą.