Jak przygotować się do badań?

Właściwe przygotowanie się pacjenta do badań analitycznych jest niezwykle istotne, ponieważ pozwala dzięki temu uniknąć tzw. błędu przedlaboratoryjnego. W warunkach standardowych krew powinna być pobierana na czczo, chyba że lekarz zadecyduje inaczej. Pobrania należy dokonać w godzinach porannych.

Pacjent powinien pozostawać na czczo, to znaczy powstrzymać się od posiłku przez około 12 godzin przed badaniem, dopuszcza się przyjęcie niewielkich ilości wody. Pacjent nie powinien pić alkoholu oraz ograniczyć spożycie używek (np. kawa) w miarę możliwości pobranie należy przeprowadzić przed przyjęciem porannej porcji leków chyba, że lekarz zaleci inaczej. Na 24 godziny przed badaniem nie należy wykonywać nadmiernego wysiłku fizycznego (fitness, siłownia, pływalnia itp.)

Gastroskopia jest badaniem endoskopowym pozwalającym na dokładną ocenę górnego odcinka przewodu pokarmowego polega na oglądaniu przełyku żołądka i dwunastnicy. Podczas gastroskopii wprowadza się giętki aparat (gastroskop)  przez jamę ustną. Gaskostropia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym około od 5 do 10 minut.

 

Jak się przygotować do gastroskopii?

Dzień przed badaniem możesz zjeść lekką kolację. W dniu badania nic nie jedz i nie pij – osoba poddawana temu badaniu musi być na czczo i nie może przyjmować leków przed badaniem, gdy rozpuszczone tabletki utrudniają dokładną ocenę błony śluzowej. W przypadku wykonywania gastroskopii w godzinach popołudniowych musisz pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin przed badaniem.

 

Poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach, niektóre leki zwiększają ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego. W dniu badania nie przyjmuje żadnych leków przeciwkrzepliwych również tych zastrzykach

Zabieg kolonoskopii polega na  wprowadzeniu przez odbyt do jelita grubego miękkiego giętkiego narzędzia (kolonoskopu), dzięki któremu jest możliwe obejrzenie śluzówki jelita grubego. Badanie kolonoskopowe pozwala wykryć polipy, które pozostawione bez leczenia mogą przekształcić się w nowotwór jelita grubego. Kolonoskopia jelita grubego jest wskazana, gdy występuje biegunka, krwawienie z odbytu, a także zaparcia.

 

Jak się przygotować do kolonoskopii?

  • 5 dni przed badaniem ze swojego jadłospisu należy wykluczyć owoce bogate w pestki, nasiona, pieczywo z ziarnem, pomidor ze skórką;

 

  • 2 dni przed badaniem Należy przejść na dietę pozbawioną resztek pokarmowych. Ze swojego jadłospisu należy wykluczyć zupełnie warzywa, owoce zwłaszcza bogate w pestki (np. winogorno, kiwi, truskawki), mleko, potrawy tłuste, kasze, soki przecierowe, wupy warzywne, ciemne pieczywo z ziarnem. Dozwolone są mięsa i ryby (zwłaszcza gotowane, duszone, grilowane), makarony, białe pieczywo, ryż, słaba kawa i herbata, jasne soki klarowne, jasne galaretki i kisiele, klarowne buliony;

 

  • W dniu poprzedzającym badanie (godz. 7.00 – 8.00) można zjeść lekkostrawne śniadanie (np. biała bułka, gotowane jajko lub twarożek

Od tego momentu należy pić przeźroczyste, jasne płyny w dużej ilości: woda, słaba herbata, klarowny sok, klarowny bulion i nic nie jeść do czasu badania.

Postępowanie według punktów 1-3 pozwoli na dokładne przygotowanie jelita do badania. Im lepsze przygotowanie tym większe szanse na wykrycie drobnych zmian takich jak polipy, uchyłki czy wczesne zmiany nowotworowe.

 

Preparat CITRAFLEET to 2 saszetki leku. Każdą saszetkę rozpuszcza się w 150ml wody. Zawartość saszetki należy dokładnie wymieszać z wodą przez około 2-3 minuty. Jeśli roztwór rozgrzeje się podczas mieszania, należy odczekać do momentu obniżenia temperatury. Przygotowany lek wypić bezpośrednio po przyrządzeniu.

 

Po każdej dawce leku należy odczekać 15-30 minut, a następnie wypić 2 litry wody lub innych jasnych klarownych płynów

 

UWAGA: wypicie 2 litrów płynu po KAŻDEJ dawce jest KONIECZNE!!!

 

JAK DAWKOWAĆ PREPARAT CITRAFLEET PRZED BADANIEM?

1 DAWKA 2 DAWKA GODZINA BADANIA
18:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 08:00
21:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 05:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 09:00
22:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 06:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 10:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 07:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 11:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 08:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 12:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 09:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 13:00
23:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 10:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 14:00
05:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 11:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 15:00
06:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 12:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 16:00
07:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 13:00 Plus obowiązkowo 2 litry wody 17:00

Prawidłową reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną prawie czystą wodą. Oznacza to prawidłowe przygotowanie do badania.

W dniu badania nie przyjmuj żadnych posiłków. Wodę możesz pić do 6 godzin przed badaniem.

Zgłoś się do badania z osobą towarzyszącą.

 

Leki przyjmowanie przez pacjenta a przygotowanie do badania:

Wszystkie zmiany w sposobie przyjmowanie leków przed badaniem należy omówić z lekarzem kierującym. Na 7 dni przed badaniem nie przyjmować leków ani odżywek zawierających ŻELAZO.

Przed wykonaniem badania poinformuj lekarza o przyjmowanych lekach szczególnie takich jak:

  • kwas acetylosalicylowy: Aspiryna, Polopiryna, Polocard, Acard
  • tiklopidyna: Aclotin, Apo-clodin, Ticlo. Ticlopoidine, Aclotin, Icopid, Ifapidinikumarol
  • Acenocumarol: Sintrom, Acenocumarol
  • Warfaryna: Warfin
  • Rivaroxaban: Xarelto
  • Clopidogrel: Areplex, Agregex, Carder, Clopidogrel, Clopidix, Plavocorin, Plavix.

Powyższe leki zwiększają ryzyko wystapienia krwawienia z przewodu pokarmowego w przypadku pobierania wycinków lub usuwanie polipów. Koniecznie odstaw 5 dni przed badaniem leki wymienione w punktach od 2 do 3. Jeśli musisz przejmować leki przeciwkrzepliwe zamień je 5 dni przed badaniem na heparyny drobnocząsteczkowe (np. Clexane, Fraxiparine, Fragmin, Neoparin, Coaparin) po wcześniejszym skonsultowaniu się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej lub kardiologiem.

 

W dniu badania nie przyjmuj żadnych leków przeciwkrzepliwych również tych w zastrzykach!