Zapraszamy przyszłe mamy
Oddział ginekologiczno-położniczy naszego szpitala zlokalizowany jest na I piętrze. Jest bardzo kameralny, posiada 13 łóżek, większość ma własny węzeł sanitarny oraz TV. Posiadamy 2 sale porodowe, umożliwiające porody w towarzystwie osób bliskich. Ponadto oddział wyposażony jest w 5 łóżek noworodkowych oraz 2 inkubatory.
Nasz personel podchodzi bardzo indywidualnie do każdej pacjentki, stwarzając przy tym przyjazną i życzliwą atmosferę. W oddziale funkcjonuje system opieki rooming-in, co oznacza, że dzieci przebywają na salach z mamami. Po porodzie położne i pielęgniarki aktywnie pomagają w karmieniu i opiece nad noworodkiem, czuwając jednocześnie nad prawidłowym przebiegiem połogu i okresem adaptacji noworodka.
Metody łagodzenia bólu porodowego
Osoby sprawujące opiekę nad rodzącą uzgadniają z nią sposób postępowania mającego na celu łagodzenie bólu porodowego np. poprzez:
– utrzymywanie aktywności fizycznej np. z wykorzystaniem sprzętów pomocniczych (worek Sako, krzesło porodowe, drabinka, materac, piłka gimnastyczna),
– techniki oddechowe i ćwiczenia relaksacyjne,
– anglezję wziewną – mieszaninę gazów podtlenku azotu i tlenu.
Pierwsze dni noworodka
Każde nowonarodzone dziecko objęte jest badaniem przesiewowym, dzięki którym wczesne rozpoznanie sprawia, że choroba nie rozwinie się albo będzie przebiegała łagodniej. W ten sposób przeprowadza się badania na:
– wrodzoną niedoczynność tarczycy (WNT)
– wrodzony przerost nadnerczy (WPN)
– mukowiscydozę (CF)
– fenyloketonurię (PKU)
– deficyt biotynidazy (BIOT)
– rdzeniowy zanik mięśni (SMA)
– oraz inne rzadkie choroby metaboliczne.
Dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wykonujemy również przesiewowe badania słuchu u każdego noworodka. Bardzo zachęcamy przyszłe mamy, aby odwiedziły nasz oddział oraz sale porodowe – jesteśmy do Waszej dyspozycji.
Tutaj przeczytasz co należy zabrać ze sobą na oddział – https://szpitalzcm.pl/co-zabrac-na-porodowke/