- W przeddzień badania należy zadbać o dobre nawodnienie organizmu, najlepiej wypić dodatkowo 1 litr niegazowanej wody mineralnej.
- Na 6 godzin przed badaniem należy pozostać na czczo (można pić niegazowaną wodę).
- W wypadku badania ze środkiem kontrastującym konieczne jest posiadanie wyniku poziomu kreatyniny (nie starszego niż 7 dni).
- Osoby, które przyjmują na stałe leki powinny je zażyć tak jak zwykle. Wyjątek stanowią Pacjenci chorzy na cukrzycę.
- W czasie trwania badania (ok 20 min.) należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji.
- Pacjenci z chorobami tarczycy (nadczynność) powinni mieć oznaczony poziom TSH i FT4.
Przygotowanie do badania
- Na badanie należy przyjść, co najmniej 15 minut przed wyznaczonym terminem badania, w celu wypełnienia ankiety medycznej.
- W przypadku niektórych badań TK (np. jamy brzusznej i miednicy małej) podaje się środek kontrastowy, w celu uzyskania wyraźnego obrazu badanego obszaru. Jeśli podanie kontrastu jest wymagane to należy zgłosić się przynajmniej 1 godz. przed ustalonym terminem badania i przenieść ze sobą 1,5 l niegazowanej wody mineralnej. Technik lub pielęgniarka sporządzi roztwór środka kontrastowego, który następnie powinno się wypić powoli i małymi łukami. W przypadku dożylnego podania kontrastu, tuż przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy wenflon.
- Na badanie należy przyjść w odzieży niezawierającej elementów metalowych (guzików, nitów, zapięć, zamków błyskawicznych itp.).
Badanie
- Większość badań z zastosowaniem tomografii komputerowej przebiega podobnie, pacjent kładzie się na specjalnym ruchomym stole i podczas badania pozostaje w pozycji leżącej, najczęściej na plecach ewentualnie na boku lub brzuchu, w czasie gdy stół przesuwa się w pierścień tomografu.
- Personel medyczny opuszcza pomieszczenie z aparatem TK, ponieważ stacja komputerowa, która przetwarza informacje o obrazie, znajduje się w osobnym pomieszczeniu, z którego technik obsługuje skaner i monitoruje badanie.
- Badanie jest bezbolesne, zdarza się, że pacjenci mogą mieć nieprzyjemne odczucia związane z podaniem środka kontrastowego, ale nie jest to regułą. Nad pacjentem czuwa technik, lekarz i pielęgniarka, a polecenia wydawane są przez mikrofon.
- Podczas badania pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu i bezruch, gdyż poruszenie ciała, może spowodować błędy na uzyskanych obrazach, co może wiązać się z niemożliwością uzyskania diagnostycznych wyników. Badanie zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut.
Co zabrać na badanie?
- dokument tożsamości/dowód osobisty
- wyniki wcześniejszych badań (płyty i opisy), karty informacyjne zabiegów operacyjnych
- historię choroby zawierające informacje na temat stosowanego lub przebytego leczenia
- w przypadku badania z kontrastem należy posiadać aktualny (nie starszy niż 7 dni) laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny